İŞBİRLİKLERİ İÇİN İletİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ
0544 768 5708

ÇOCUKLARA ERKEN YAŞLARDA HANGİ BECERİLER KAZANDIRILMALIDIR?

Tarafından Arkerobox Arkeoloji Setleri
ÇOCUKLARA ERKEN YAŞLARDA HANGİ BECERİLER KAZANDIRILMALIDIR?

 

Son zamanlarda tam da dünya dijitalleşiyor, yeni nesil çocuklar telefon, tablet ve bilgisayar ekranlarına hapis oluyor diyorduk. Pandemi ile beraber bu durum kontrol edilemez bir hal aldı. Okullara gidemeyen çocuklar, evlerinden katıldıkları online derslerine çok hızlı bir şekilde adapte olmak zorunda kaldılar. Dikkatleri dağılmaya, fiziksel ortamda bile zor adapte oldukları derslere; dijital ortamda uyum sağlamakta daha da çok zorlandılar. Bazı çocuklar yine dijital ortamda özel dersler ile bu arayı kapatabilirken malesef diğer çocuklar bu değişimin feda edileni oldular. Uzun bir süre okula gidemeyen çocuklar, deneyerek öğrenemediler; arkadaşları ile sağlıklı tartışmalar yaparak doğru sonuca ulaşamadılar. Bu, dünya olarak yüzleştiğimiz ve aslında hiç de hazır olmadan mücadele etmek zorunda kaldığımız bir sorun ortaya çıkardı. Gelecek nesil olan çocuklarımızın bu koşullar altında eğitim görmeye devam ederek donanımlı olabileceklerini düşünüyor muyuz? Peki bunun için ne gibi önlemler alıyoruz?

 

 

Çocuklar:


  1. Motor Becerileri
  2. Zihinsel Beceriler
  3. Sosyal Beceriler

gibi becerilerini erken yaşta doğru şekilde geliştirmelidir. Motor becerileri ile çocuklar, koşma, yakalama, atlama gibi yetiler kazanır. Çocuklar için hareket etmek zihinsel ve sosyal becerilerinin temelini oluşturur. Sonrasında kazanacağı iletişim, özgüven, bilgi edinme ve anlama gibi becerileri için çocuğun öncelikle hareket yetilerini geliştirip dünyayı keşfetmesi için bir adım atması gerekmektedir. Okul öncesi eğitim kurumları çocuklara motor becerilerini geliştirmeleri ve diğer becerilere temel oluşturulması için birçok aktivite organize edebilir. Sonrasında ilkokula başlayan çocuklar bu eğitimle beraber yeni dünyayı keşfetmek için hazır hale gelirler. Edindikleri bilgileri iletişim becerileri ile paylaşmayı, tartışmayı ve daha iyi sonuçlar elde etme durumunu kavrarlar. Bu noktada, daha öncesinde değinmiş olduğumuz uzaktan eğitim; bu becerilerin gelişmesini ciddi anlamda kısıtlıyor. Uzmanlar, uzaktan eğitimin olumsuz sonuçlarını azaltmak adına, çocukların evde oynayabilecekleri eğitici kutu oyunlarını öneriyorlar.

 

 

Arkerobox eğitici kazı setleri de bu amaca uygun şekilde geliştirildi. Kazı bloğunu, kazı aletleri ile gerçek bir arkeolog gibi kazan çocuklar; motor becerilerini geliştirip, bu kazıdan çıkan kalıntıları doğru şekilde birleştirmeye çalışırlar ve bu esnada zihinsel becerilerini geliştirirler. Bu aktiviteyi tek başlarına yapabilecekleri gibi ebeveyn ve arkadaşları ile birlikte de eğlenceli şekilde gerçekleştirebilirler. İçerisinden arkeoloji bilimi ve tarih ile ilgili bir kitapçık ve soru kartları da çıkıyor. Çocuklar, bu kitapçıktan edindikleri bilgileri test etmek adına bu sorulara cevap veriyor; oyunlaştırılmış harita üzerinde bu eseri ilerleterek müzeye ulaşıyor ve gerçek bir arkeolog gibi bu eğlenceli ve eğitici kazı serüvenine müzede veda ediyorlar. Çocukların becerilerini geliştirmek adına özenle hazırlanmış bu setler her gün daha fazla çocuğa ulaşmaya ve kültürel mirası öğretmeye devam ediyor.

 

by Arkerobox Arkeoloji Setleri