İŞBİRLİKLERİ İÇİN İletİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ
0544 768 5708

Çocuklarda Oyun Oynamanın Önemi

Tarafından Dijital Pazarlama
Çocuklarda Oyun Oynamanın Önemi

Çocuklar gerçek hayatla ‘oyun’ aracılığı ile iletişim kurarlar. Doğumdan itibaren çocuklar çeşitli nesnelerle oyun kurup oyun oynarlar. Oyun, çocuğun hayatında vazgeçilmez bir parçadır. Oyun oynamak çocukları bedensel, sosyal, duygusal ve zihinsel olarak geliştirir. Çocukların düşünme yetileri de yine oyun ile gelişir ve şekillenir. Duygularını kontrol etmeyi öğrenir ve motor becerilerini geliştirirler. Oyun oynamanın çocuğa faydaları çok fazladır. 

Oyun oynamanın yararları nelerdir? 

  • Yaratıcı düşünme 
  • İş birliği kurma 
  • Kendini tanımak 
  • Dikkat yoğunlaştırma 
  • Problem çözme yetisi
  • Sorumluluk almak 

Çocuklar için oyunlar

Kendini ifade edebilme gibi birçok yararları vardır. Motor becerilerini geliştirirken bir yandan da oyun sürecinde seçtiği rollerle seçim yapmayı öğrenir. Seçtiği rollerin ise sorumluluğunu alarak sorumluluk duygusu gelişir. Aynı zamanda seçim sürecinde deneme yanılma yoluyla yeniden bir öğrenme sürecine girer. 

Oyun sayesinde sosyalleşerek yeni ilişkiler de edinebilir. Partnerleriyle kurduğu iletişim ve ilişkiler ileri yaşlarda tek başına karar verme yetisi kazandırır, işbirliği ve yardımlaşma gibi duygularını da geliştirir. Oyunun özgürleşmeyi sağlarken duygu ve düşüncelerini hatta isteklerini rahatlıkla söyleyebileceği bir kişilik oluşumuna yardımcı olur. Oyunla kurulan dünya sayesinde, çocuk gerçek hayata ilk adımlarını atar. 

Oyun dünyasında en etkili oyunlar kuşkusuz eğitici oyuncak setleridir. Eğitici oyuncaklarda ise dikkat etmemiz gereken en önemli etmen yaş aralığıdır. Okul öncesi için farklı oyunlar ve oyuncaklar tercih edilmelidir, okul öncesi oyunlar ve oyuncaklar tercih edilmelidir. 

eğitici oyun

Bu bağlamda Arkerobox Eğitici Kazı Setleri 5 yaş ve üzeri için eğitici oyuncak alanında çığır açan bir yeniliğe adım atmıştır. Çocukların merak duygusunu ve motor becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmaktadır. Arkeoloji bilimi ile eğitici oyun setleri girişimlerini birleştirerek yapılmış olan ürünler, çocuklara eğitici bir oyun deneyimi yaşatmayı temel almaktadır. Öncelikle Türkiye’de bulunan tarihi yerlerin arkeolojik çalışmalarını oyunlaştırarak sunan firma şu an için global setlerinde dünya çapında birçok kazı seti geliştirmiştir. Bu oyunlar ile sadece eğlenceli vakit geçirmek değil, aynı zamanda öğrenerek gelişmek temel alınmıştır. 

‘Oyunlar en neşeli araştırma biçimidir.’ 

Albert Einstein. 

Kaynak: (E.T:04.02.2022; https://www.psikolojidunyasi.com.tr/blog/oyun-neden-onemlidir#:~:text=Oyun%20oynamak%20%C3%A7ocuklar%C4%B1%20bedensel%2C%20duygusal%2C%20sosyal%20ve%20zihinsel%20olarak%20geli%C5%9Ftirir.&text=Yap%C4%B1lan%20ara%C5%9Ft%C4%B1rmalarda%2C%20oyun%20oynaman%C4%B1n%20sinir,gibi%20olumsuz%20hisleri%20ortadan%20kald%C4%B1rmaktad%C4%B1r. )

by Dijital Pazarlama