İŞBİRLİKLERİ İÇİN İletİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ
0544 768 5708

EFES ANTİK KENTİ

Tarafından Arkerobox Arkeoloji Setleri
EFES ANTİK KENTİ

İzmir ilinin Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti’nin kuruluşunun Cilalı Taş Devri’ne (M.Ö. 6000) kadar uzandığı söyleniyor. UNESCO Dünya Miras Listesi’ne bulunan bu antik kent, birbirinden güzel antik yapılara ev sahipliği yapıyor. Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Efes, ziyaretçilerini zamanda antik bir yolculuğa çıkarıyor. İçerisinde yürürken Roma kültürünü hissedebileceğiniz bu antik kent, Artemis Tapınağı ve Celsus Kütüphanesi gibi muhteşem eserlere ev sahipliği yapıyor. Bu yapılar göz alıcı mimari dokunuşlara sahip.  

 

1.Artemis Tapınağı


Aynı zamanda Diana Tapınağı olarak da bilinir. Dünya’nın 7 Harikasından biri olarak kabul edilir. Kazılar sırasında bir kısmı British Museum’a götürülmüştür. Tanrıça Artemis’e ithaf edilmiştir. Ana tanrıçanın tapım merkezi olduğu düşünülen bu tapınak, tamamen mermerden inşa edilmiştir. Bugün ise tapınağın yerinde, kolonlardan oluşmuş sütun ve mermer blok haricinde pek bir şey bulunmuyor.

 

2.Celsus Kütüphanesi

Efes Antik Kentin’in günümüze ulaşmış bir başka göz alıcı eseri de Celcius (Selsiyus) Kütüphanesidir. Artemis Tapınağı’ndan sonra ikinci durak olan bu ihtişamlı kütüphane Tiberius Celsus Polemeanus anısına oğlu Gaius Julius Aquila tarafından yaptırılmıştır.  Celsus’un mezarı da kütüphanenin içerisinde bulunmaktadır. Giriş merdivenin iki tarafında Celsus’un hayatı ile ilgiler bilgiler bulunmaktadır. Kullanıldığı zamanlarda 10 binin üzerinde kitaba ev sahipliği yaptığı söylenmektedir. İki katlı olarak inşa edilmiştir. Geçmişte bir kaç deprem sonucu tahribata uğramıştır. Bu yüzden son hali ile bir çeşmenin arka duvarı olarak kullanılmıştır.  Kütüphanede 12 bin ile 15 bin arasında parşömen rulosunun yer almış olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca, kütüphane olarak kullanıldığı dönemde, kitapların çok dikkatli muhafaza edildiği ve zarar görmemeleri için birçok önlem alındığı tahmin ediliyor.

by Arkerobox Arkeoloji Setleri