İŞBİRLİKLERİ İÇİN İletİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ
0544 768 5708

FARKINDA OLMADAN ÖĞRENDİKLERİMİZ

Tarafından Arkerobox Arkeoloji Setleri
FARKINDA OLMADAN ÖĞRENDİKLERİMİZ

Farkında Olmadan Öğrendiklerimiz


Hepimize hayatımız boyunca tanıdık gelen, nereden öğrendiğimizi, nasıl duyduğumuzu bilmediğimiz kimi şarkılar, espriler, kalıplar, bilgiler ve daha nicesi olmuştur. 

Peki ya hayatımızın en verimli öğrenme dönemi ne zamandır?

Bilimsel araştırmalara göre insanların gün geçtikçe öğrenme hızı düşüyor, ‘’ezberleme usulü’’ öğrenme dediğimiz sistemde daha zorlanıyor ve bilgilerin kalıcı bir şekilde hafızamızda kalmasında güçlük çekiyoruz.

En hızlı öğrendiğimiz dönem olan ilk 36 ay ve ardından gelen ilk 6 yaş, kişilerin en hızlı öğrendiği dönem olarak ifade ediliyor. Bu dönemde aslında çocuklar, herhangi bir müfredata bağlı eğitim almamasına rağmen nasıl bu hızlı öğrenme kabiliyetini gerçekleştiriyor derseniz, aslında cevabı hepimizin tecrübe ettiği bir gerçek.

Küçükken çocuklar gözlemleyerek ve gözlemlediğini de deneyimleyerek öğrenirler. Bir yetiyi bilinçli olarak geliştirmek ya da bilinçli olarak öğrenmek gibi bir amaçları yoktur. Merak unsuru ile hareket ederler ve deneyimledikleri her şey onlara ilginç gelir, deneyimledikleri maceranın sonuna gelene kadar çabalarlar. Sonucu görmek, o çocuğun başarmış hissetmesini sağlar. 

Okul veya herhangi bir müfredatın olmadığı dünyada çocuklar, ilk öğrenimlerinin tamamını ya ebeveynlerinin desteğiyle ya da merakları sonucunda deneyimleyerek öğrenirler fakat 6 yaşlarında ilkokula başladıkları andan itibaren çok daha sözel olarak anlatılan, bu yaş grubu için soyut ifadelerin ve kafalarında oturtamadıkları kavramlarla dolu bir dünyanın içerisine dahil olurlar. Zamanla bu çocuklarımızın ‘’Bu bilgi benim ne işime yarayacak?’’ gibi sorular sorarak öğrenme biçimlerini sorguladıklarını duyarız.

Peki bu deneyimleyerek öğrenme modelini eğitim sistemimize nasıl entegre edebiliriz?

Tam bu noktada Arkerobox, kültürel mirası ‘’deneyimleyerek öğrenme’’ modeli ile 5 yaş ve üzeri her çocuğa sunarak çocukların deneyimleyerek öğrenebilecekleri materyallerin devamlılığını sağlıyor. Kültürel mirası kazarak keşfeden çocuklar, kazılarının sonuna kadar büyük bir merakla sonucu görmek için çaba gösteriyorlar. Üstelik bu süreç boyunca hem eğleniyor hem de bazen farkında dahi olmadan bir arkeoloğun ne gibi bir iş yaptığını, arkeolojik bir kazının neleri içerdiğini ve kazdıkları eseri öğreniyorlar. Bu merak unsurunun olumlu bir biçimde destekleyicisi olan bilgi kartları ve Kâşif Arkero’nun el kitabı ile de bu süreçlerini onların dilinden seslenen yazılarla pekiştiriyorlar.

Nitelikli eğitim adına çocukların, merak unsurunu arttıran ve uygulamalı bir yapısı olan eğitici oyuncakların ve oyunlaştırma ile geliştirilen modellerin geliştirilerek eğitim sistemine entegre edilmesi gerekmektedir.

Kübra Nur Duman

by Arkerobox Arkeoloji Setleri