İŞBİRLİKLERİ İÇİN İletİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ
0544 768 5708

Güney Doğu Anadolu Bölgesinde Yer Alan Tarihi Yerler

Tarafından Dijital Pazarlama
Güney Doğu Anadolu Bölgesinde Yer Alan Tarihi Yerler

Yıllardır doğusundan batısına birçok medeniyeti ağırlayan ve onlardan miraslar kazanan Türkiye, tarihi yerler bakımından oldukça zengindir. Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan doğal güzelliklerden 4 tarihi yeri sizler için sıraladık. 

 

  • Halfeti ve Rumkale 

Listemizin ilk sırasında Güneydoğu Anadolu Bölge içerisinde bulunan iki farklı şehirde olmasına rağmen neredeyse yan yana Halfeti ve Rumkale bulunuyor. Halfeti Şanlıurfa’da yer alırken Rumkale Gaziantep’te yer almaktadır. Büyüleyici güzelliği olan Rumkale ve Halfeti, Güneydoğu Anadolu bölgesinde gezilmesi gereken yerlerden biridir. Tarihi Halfeti şehri, Fırat Nehri üzerindeki Birecik Barajı ve Hidroelektirik Santrali’nin yapın süreci sonrası 2000 yılında faaliyete geçmesiyle birlikte pek çok yer sular altında kalmıştır ve bunlar biride Halfeti’dir. Halfeti’nin %80 kadarı su altında kalmıştır. Halfeti’nin bir diğer önemli özelliği ise bu bölgede yetişen siyah güldür. Halfeti’nin ilk yerleşim yeri ise Rumkale’dir. Rumkale çok heybetli olmakla birlikte, 1838 yılında burayı ziyaret eden Mareşal Helmut Von Moltke ‘kayanın nerede bittiğini, insan eserinin nerede başladığını kestiremediğini’ söylemiştir. 

  • Hasankeyf 

Hasankeyf, Batman’a bağlı olan tarihi bir ilçedir. İlçenin tarihi 12000 yıl öncesine dayanmaktadır. İki yakasını Dicle nehrinin ayırdığı tarihi ilçemiz 1981 yılında doğal koruma alanı olarak ilan edilmiştir. Hasankeyf; Diyarbakır ve Cizre şehirleri arasındaki kara ve su yolu güzergahında olup, savaşların olmaması ve ticaret yollarının buradan geçmesi, Hasankeyf’i kültürleri kavşak noktası haline getirmiştir. Kalenin taştan olmasından dolayı Hasankeyf ‘Taş Kalesi’ anlamına gelmektedir. Kelime olarak bakıldığında ise Hasankeyf, Hısnkeyfa olarak adlandırılmış, eski tarih ve kavimlerden türeyen bu kelime ‘korunmaya müsait’ anlamına gelmektedir. 

Zeugma Mozaik

  • Zeugma Mozaik Müzesi 

Öncelikle kelime anlamına baktığımızda Zeugma, ‘köprü başı’ anlamına gelmektedir.  Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep’te yer almaktadır. Tarihe meraklı arkeologlar ve tarihçilerin sıkça ziyaret ettiği önemli bir müzedir. Sergilenen mozaiklerin büyüklüğü ve binanın genişliğinden kaynaklı olarak dünyanın en büyük mozaik müzesidir. 

Göbeklitepe

  • Göbeklitepe 

Listemizin son durağı olan Göbeklitepe Şanlıurfa il merkezinde bulunmakta ve yaklaşık olarak 12000 yıl öncesine kadar uzanan tarihi ile birçok tarih kitabını çöpe attırmıştır. Dünyanın ilk yaşam izlerinin bulunduğu alan olarak tarihe adını altın harflere yazdırmıştır. Göbeklitepe ile ilgili ilk araştırmalar 1963 yılında İstanbul Üniversitesi tarafından yapılmış, yıllar sonra 1995’te Alman Arkeolog Prof. Klaus Schmidt liderliğinde başlayan kazılar ile ev olduğu düşünülen yapılar incelenmiş ve dini amaçla yapıldıkları ortaya çıkmıştır. Buranın tarihi yeniden yazdırmasının nedeni de, din ve inançların avcı toplayıcı insanlardan sonra ortaya çıktığına inanılmaktaydı.


Ülkemizin her bölgesi birbirinden değerli ve önemli eserler, yerler ile doludur. Kültürel miraslarımızı bilerek gelecek nesillere aktarmak da bizlerin görevidir. Çocuklarımıza tarihi öğretmek ve sevdirmek için çoğu zaman vakit bulamasak da birçok alternatif mevcuttur. Öncelikle videolar ve görseller ile hafızalarında yer etmelerini sağlayabilir daha sonra eğlenerek öğrenmeleri için yeni yollar arayışına girebiliriz. Bu bağlamda kültürel mirası çocuklara eğlendirerek öğretmek amaçlı kurulmuş olan Arkerobox Eğitici Kazı Seti Serilerine bakmanızı tavsiye ederiz. 
https://www.yollardan.com/guneydogu-anadolu-bolgesi/ (E.T; 21.01.2022)

https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/adiyaman/gezilecekyer/nemrut-dagi (E.T; 21.01.2022)

 https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/gaziantep/gezilecekyer/zeugma-mozaik-muzesi (E.T; 05.02.2022)
by Dijital Pazarlama