İŞBİRLİKLERİ İÇİN İletİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ
0544 768 5708

KAÇUV GÖNÜLLÜLERİ İLE ONLİNE ETKİNLİK

Tarafından Arkerobox Global
KAÇUV GÖNÜLLÜLERİ İLE ONLİNE ETKİNLİK

KAÇUV gönüllüsü olarak planladığımız online etkinlik 31.05.2022 tarihinde gerçekleşti. Online atölyemize Arkerobox’tan etkinlik mentörlerimiz, KAÇUV’dan Sn. Betül Örüklü ve 15 farklı bursiyer katılım sağladı. Yaklaşık 1 saat süren etkinlik sayesinde çocuklarımızın arkeoloji bilimine olan merakı ve kültürel mirasımıza karşı farkındalıkları arttı.

 

KAÇUV KİMDİR?

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı, yani KAÇUV 2000 yılında kurulmuş bir vakıftır. KAÇUV kanserli çocukların tedavilerine destek olurken, bir yandan da şehir dışından gelen ailelerin kolaylıkla konaklayabilmesi için Aile Evleri kurdu. Hastanelerde ve aile evlerinde psikolojik, sosyal, fiziksel ve tıbbi açıdan yaşam kalitelerini artıracak etkinlikler ve projeler yürütmeye 2000 yılından bu yana devam etmektedirler. 

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Servisi’nde tedavi görmekte olan aileler ve hekimlerinin bir araya gelmeleriyle başlayan faaliyetler halen İstanbul, İzmir, Bursa ve Zonguldak’ta; toplam 12 hastanenin 14 servisinde çalışmalarını gönüllülük esası ile devam etmektedir.

 

ONLİNE ARKEOLOJİ ATÖLYESİ NASIL GEÇTİ?

Yaklaşık bir saat süren etkinlikte Kaşif Arkero’larımız ile birlikte Göbeklitepe’yi keşfettik. Etkinlik gerçekleşmeden bir hafta önce tüm katılımcılarımızın evlerine kutu gönderimi sağladık. Evlere ulaşan Arkerobox Eğiti Kazı Setlerimizi aileler, etkinlik saatine kadar açmadan sakladı. 

Etkinlik günü geldiğinde etkinliğimize önce kutu içeriğini tanıtarak başladık sonrasında ise keşif heyecanı başladı. Herkes kamerası ve mikrofonu açık bir şekilde kazı çalışmasını gerçekleştirirken bir yandan da kültürel mirasımız hakkında sorular soruyorlardı. Hatta kazı çalışmasını ilk bitirebilmek için ailesinden yardım isteyen bile oldu. Bu sayede ev ortamındaki herkese de neşe ve enerji gelmiş oldu. 

Kazı çalışmalarımızı bitirdikten sonra ise arkeoloji bilimi ve keşfettiğimiz figür hakkında sohbet etmeye başladık. Arkeoloji bilimi hakkında merak edilen soruları cevapladık, hatta etkinlik sonunda, aralarında arkeolog olmak isteyenler bile vardı! Sonrasında ise Göbeklitepe hakkında bildiklerimizi geliştirdik. Kendi aramızda yaptığımız sohbetler sonrasında bilgilerimizi daha da detaylandırmak için uzman arkeoloğumuz Sn. Semih Yaşar Çizikçi tarafından hazırlanan eğitici videomuzu izledik. 

Tüm katılımcılar arkeoloji bilimi ve Göbeklitepe hakkında bilgi sahibi olduktan sonra ise en son bilgi yarışmasını da gerçekleştirerek online etkinliğimizi sonlandırdık. Gerçekleşen etkinlik hem bizler için hem de çocuklarımız için çok eğlenceli geçti. Katılımcılarımız yer ve saat sorunu yaşamadan kendi odalarından veya evlerinin bahçelerinden online görüşmeye katıldıkları için çok motive olmuşlardı. 

by Arkerobox Global