İŞBİRLİKLERİ İÇİN İletİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ
0544 768 5708

Yeni Arkeolojik Keşif Olan Karahantepe Nerede?

Tarafından Arkerobox Arkeoloji Setleri
Yeni Arkeolojik Keşif Olan Karahantepe Nerede?

 

UNESCO Dünya Mirası listesindeki Göbeklitepe'nin yeni bir rakibi olabilir! 

Karahantepe bölgesindede bulunan kalıntılar dünyada ses getirebilir, sebebi sebebi de Göbeklitepe'den daha eski bir yerleşim yeri olması ihtimali. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ‘ Dünyada ses getirecek keşif, bölge halkını heyecanlandı. Gözler Karahantepe’ye çevrildi. Karahantepe’de muhtemelen Göbeklitepe'den daha eski bir yerleşim merkezine ulaşacağız.’ dedi.

Göbeklitepe’de kullanılan teknolojinin burada olmaması, araştırmacılar tarafından Karahantepe’nin daha eski olacağı yönünde fikir vermektedir. İlk belirlemelere göre Neolitik döneme ait ev biçiminde 250'nin üzerinde dikilitaş tespit edildi. Alanda ilk arkeolojik kazı geçtiğimiz yıl başladı, kazı çalışmalarında yine Neolitik döneme ait insan ve hayvan heykelleri ile yapılar bulundu. 

Yıl 1963, İstanbul ve Chicago üniversitelerinden araştırmacılar yüzey çalışmaları sırasında fark etti Göbeklitepe'yi tarlasını süren bir çiftçinin bulduğu heykelle somut bulgulara ulaşıldı sonrasında yapılan çalışmalar 12000 yıllık geçmişi ile dünyanın bilinen ilk tapınağın ortaya çıkardı tarihin sıfır noktası Göbeklitepe’nin ardından Şanlıurfa'da yeni keşfin adresi ise Karahan Tepe yöre halkı tarafından ‘Keçili Tepe’ olarak da bilinen Tepedeki yapılara benzeyen 250'nin üzerinde Dikilitaş keşfedildi Dikili taşların üzerinde insan figürleri yer alıyor 140 dönümlük alan üzerine kurulu Karahan Tepe Göbeklitepe'nin neredeyse iki katı tarihi ışık tutan bölgede keşfedilen Karan Tepe'nin sırrı kazı çalışmaları ile ortaya çıkacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Göbeklitepe dikilitaşlarına benzer dikilitaşların bulunduğu Karahantepe'de yapılan kazılar hakkında şunları söyledi;

‘’Şanlıurfa'da büyük olasılıkla dünyada yeni bir izlenim bırakacak yeni bir keşif yaşayacağımızı düşünüyorum. Kentin kültür envanterini tespit etmek için başlatılan çalışmalar kapsamında, Karahantepe'nin yapıları araştırmacılar tarafından 1997 yılında Tek Tek Dağları Milli Parkı'nda Kargari ilçesi yakınlarında yapılan araştırmada tespit edilmiştir. Karahantepe, şehir merkezine 46 kilometre uzaklıktadır. Yöre halkı tarafından "Keçilitepe" olarak bilinen alanda, Karahantepe kazıları müdürü, Prof. Dr.Necmi Karul başkanlığında 3 yıldır kazı çalışmaları yapılmaktadır. ‘’ 

Bu araştırma sırasında UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve en eski tespitlere göre Neolitik döneme ait Göbeklitepe'nin yapılarına benzer şekilde 250'den fazla 'T' şeklinde dikilitaş bulundu. Geçen yıl ilk kez gerçekleştirilen kazılarda, Neolitik yapılara ait ve ana kayaya oyulmuş insan ve hayvan heykelleri bulundu.

 

 

Bu yıl ikinci kez gerçekleştirilen kazıların sonuçlarından bir kısmını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy paylaştı.

Bakan Ersoy'un Karahantepe'deki bir televizyon kanalında: "Bu yıl orada kazılara başladık, kazı programı yoğun ve hızlı bir şekilde devam ediyor. Muhtemelen henüz teyit etmediğimiz bir yıllık çalışma daha var. Göbeklitepe 12.000 yaşında, diğeri çok daha yaşlı olacak. Ama şimdi bilimsel olarak doğrulanması gerekiyor ve muhtemelen Göbeklitepe'den daha öncelikli bir yer olacak ve  Karahantepe için yeni hedeflerimiz olacak."

 Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Şanlıurfa'nın antik bir kent olduğunu ve Göbeklitepe'den sonra Karahantepe'nin hem bu şehirde hem de belediye sınırları içinde olmasından mutlu olduğunu söyledi. Canpolat, Şanlıurfa'nın dört bir yanında hikayeler sakladığını anlattı:

"Karahantepe kazılarımız Göbeklitepe ile aynı tarihlerde yapılıyor. Laboratuvar sonuçlarına göre tamamlanacak, muhtemelen daha da eski. Kültür ve Turizm Bakanımız da duyurdu. Kazıları yakından takip ediyoruz ve Onları çeşitli argümanlarla destekleyelim. Karahantepe'de insan figürleri var diyebiliriz, kazılar devam ediyor. "

by Arkerobox Arkeoloji Setleri