İŞBİRLİKLERİ İÇİN İletİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ
0544 768 5708

NEMRUT DAĞI

Tarafından Arkerobox Arkeoloji Setleri
NEMRUT DAĞI

Nemrut Dağı 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya mirası ilan edilmiş ülkemiz sınırları içerisinde bulunan bir Anadolu kültürel mirasıdır.Bu dağ 2.150 metre yüksekliğe sahiptir. Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Adıyaman ilinin Kahta ilçesi yakınlarında bulunur. UNESCO Dünya Miras listesine girdikten yaklaşık 1 sene sonra Nemrut Dağı Milli Parkı ile koruma altına alınmıştır. Dağ, birbirinden farklı birçok arkeolojik kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır. Bu kalıntılar eski çağlarda Kommagene olarak bilinmektedir. 

Nemrut Dağı Efsanesi

Nemrut yüzlü diye bir deyiş vardır. Bu deyiş ile Nemrut Dağı efsanesi arasında bir ilişki kurabiliriz. Efsaneye göre Hz.İbrahim’i ateşe attıran Nemrut adındaki Nemrut isimli Babil kralı bu dağa kendi ismini veriyor. Bu dağ ile ilgili birçok efsane var. En çok konuşulanı ise Kommagene Uygarlığı ile ilgili olan efsane .Efsaneye göre, annesi tarafından Yunan, babası tarafından ise Pers krallığı ile bağlantılı olan Kral Antiochus var olan iki dini birleştirerek yeni bir din kurmak istiyor. Bu yüzden Nemrut Dağ’ına kutsal teraslar yaptırıyor ve heykeller diktiriyor. Hem Yunan hem de Pers tanrılarının isimlerini taşıyan bu heykeller iki kültürden de izler taşımakta. Ayrıca kral, bu tapınağı kurarak ölümsüz olabileceğine inanıyor. Nemrut Dağının henüz çözülmemiş en gizemli yanı ise yer altında keşfedilmemiş birçok tünel ve mezarın bulunması.

Nemrut Dağı Arkeolojik Kalıntılar

Dağda, Yunan ve Pers  tanrılarını simgeleyen boyutu 10 metreye ulaşan insan yüzü şeklinde heykeller bulunmakta. Bu heykellere hem pers hem de yunan dillerinden isimler verilmiş olması da az önce bahsettiğimiz kralın iki kültürü birleştirme çabasını açıklar nitelikte.

Farklı tanrıları simgeleyen bu heykeller şekil olarak da birbirlerinden farklı. Kral Antiochus’un kendi heykelinin yanında bir kartal ve krallığının koruyucu tanrısı Kommagene heykeli bulunuyor. Dağın tepesinde ise kral için yaptırılmış çakıl taşları yığılarak oluşturulmuş bir mezar bulunuyor. Bu mezar 50 metre yüksekliğinde. Piramit şeklinde mezara ‘tümülüs’ de deniyor. Ancak kralın gerçek mezarı henüz bulunmuş değil.

Tanrı heykellerinin karşısında onları ve dağı izlemekte olan bir aslan heykeli bulunuyor. 

 

by Arkerobox Arkeoloji Setleri