İŞBİRLİKLERİ İÇİN İletİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ
0544 768 5708

NİTELİKLİ EĞİTİM İÇİN 3 BOYUTLU ÇÖZÜMLER

Tarafından Arkerobox Arkeoloji Setleri
Sürdürülebilir Kalkınma için Küresel Amaçlar listesinin 4.maddesi olan ‘’Nitelikli Eğitim’’ bu yıllarda üzerinde sıkça durduğumuz konulardan. Nitelikli bir eğitimle büyüyen çocukların çevresine, insanlara daha faydalı bir birey olacağı su götürmez bir gerçek. Yapılan araştırmalarda da son dönemin çocuklarının bulundukları yerlerde, yaptıkları işlerde anlam aradığı ve daha aktivist oldukları sonuçlarına varılıyor.

Peki bu anlam arayan çocukları nasıl daha anlamlı bir eğitimle buluşturabiliriz? Yıllardır benzer yöntemlerle ilerleyen eğitim sisteminden çocukların sıklıkla yakındığını biliyoruz. Öğrenme aşamasında da bir eylem ortaya koyarak, deneyerek öğrenmek isteyen çocuklar; yalnızca okuma ve yazma ile oluşturulan bir sistemle eğitim görmeyi arzu etmiyorlar.

Eğitimi gerçekten nitelikli bir hale getirebilmek için bu çocukların istek ve ihtiyaçlarını, çağımızın gerekliliklerini ve sahip olduğumuz imkanları gözden geçirmemiz gerekiyor. Eğitime teknolojiyi dahil ederek yapabileceğimiz neredeyse sınırsız model bulunuyor. Bu modellerle çocukların ihtiyaçlarını ortak noktada buluşturmalıyız.

3 Boyutlu Yazıcı ile Deneyimleyerek Öğren!

3 Durak Dijital Fabrika, 3 boyutlu yazıcı ile pek çok nesneyi gerçeğine en yakın haliyle üretiyor. Bu doğrultuda karşımıza farklı birçok seçenek çıkıyor. Kitaplarda görülen fotoğraflar ve grafiklerle görselliğin sağlanmasına bir alternatif olarak çocukların çok daha net bir şekilde kafalarında canlandırabilecekleri bir modeli 3 boyutlu olarak tasarlamak mümkün.

Soyut Bilgiyi Somut Düşünceye Çevirme

Öğrencilerin, okudukları bilgileri kafalarında canlandırabilmeleri için en verimli yöntemlerden birinin uygulamalı olarak öğrenmek olduğu biliniliyor. Bu şekilde en soyut olan bilgiyi dahi anlamlandırabilmenin daha kolay olduğu gözlemlenmektedir. 3 Durak’ta üretilen Arkerobox Arkeoloji Setleri, kültürel mirasımızı çocuklara tanıtma konusunda yer ve zaman fark etmeksizin deneyimleyerek öğrenme fırsatı sunuyor. Öğrencilerin tarih veya sosyal bilgiler derslerine birer atölye niteliğinde olan Arkerobox ile öğrenciler; arkeoloji, tarihimiz, kültürel mirasımız gibi konularda kazanımları kendileri deneyimleyerek elde edebiliyorlar.

Dünya çapında da artık öğrenciler için çeşitli simülasyonlarla eğitim modelleri oluşturuluyor. Bu simülasyonlarda en temeldeki amaç, öğrenciler bunun gerçek olmadığını bilseler de gerçeğe yakın bir hissiyatla çalışmalarını yapmalarını sağlamak oluyor. Arkerobox Arkeoloji Setlerinde de çocukların kendilerini arkeolog gibi hissedebilmeleri için gerekli malzemeler ve yaşlarına uygun olan bir zorlukta kazı deneyimi onları bekliyor.

Araştırmalara göre uygulamalı olarak öğrenilen bir bilginin kalıcılığı okuyarak, yazarak, dinleyerek öğrenmeye göre daha yüksek oluyor. Çünkü zihinlerde bir eylemle beraber hatırlanan bir öğrenim modelinde bu bilgiye kişisel bir anlam da yüklenebiliyor. Özellikle her şeyi daha hızlı kavrayabilen çocuklar için deneyerek öğrendikleri, kendileri keşfettikleri bir öğrenim modeli; çevrelerine de anlatabilecekleri bir hikâye gibi oluyor.

Kalıcı ve nitelikli bir eğitim için çözümleri hep birlikte üretelim! Teknolojiyi eğitime entegre ederek fayda üretelim! Çevresine karşı daha farkında olan bir nesli üretelim!

by Arkerobox Arkeoloji Setleri