İŞBİRLİKLERİ İÇİN İletİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ
0544 768 5708

PANDEMİ SÜRECİNDE KUTU OYUNLARININ ÇOCUKLARA FAYDALARI NELERDİR?

Tarafından Arkerobox Arkeoloji Setleri
PANDEMİ SÜRECİNDE KUTU OYUNLARININ ÇOCUKLARA FAYDALARI NELERDİR?

2020 yılı Mart ayında korona virüsün neden olduğu pandemi ile hepimizin hayatları değişti. Başlarda çok ciddiye almamış olsak da öyle ya da böyle bu süreç bizi evlerimizde kalmaya, sosyal ilişkilerimizi fiziksel olarak kısıtlamaya ve kendi içimize dönmeye zorladı. Kısa süreli bir telaştan sonra evrendeki her canlının geçmişten bugüne yaptığı ve yapmaya devam edeceği gibi değişen koşullara insanlar olarak adapte olmaya başladık. Aslında adapte olmakta çok da zorlanmadık değil mi? 2000’li yıllarla beraber hayatımıza giren cep telefonları, bilgisayarlar, akıllı saatler ve tabletler gibi fiziksel hayatı soyutlayan, başlarda hepimize sihirli dokunuşları çağrıştıran devrimsel özellikleri ile bu teknolojik cihazlar halihazırda hayatlarımızı yönetmeye başlamıştı bile. Pandemi vasıtasıyla bu teknolojiler ile daha yakından ilgilenmeye ve dijitalleşme çağına ayak uyduramamış kuşakları bile bu değişime adapte etmeye başladık. 

Yetişkinler olarak süreci yönetmekte çok da zorlanmadık belki de. Peki çocuklar bu sürece adapte olabildi mi? Okullarda eğitim gören çocuklarımız halihazırda hayatın gerçekliğine adapte olmaya çalışıyorlarken, bir virüs gelip öğrenmeye, kişisel gelişimlerini tamamlamaya ve güçlü birer karakter oluşturmaya çalışan çocuklarımıza engel oldu. Üyesi oldukları kuşağın dijital bir dünyanın tam da içine doğmasının üstünden çok da geçmemişti oysaki. Telefonlara, bilgisayarlara ve tabletlere zaten uyum sağlamış bu çocuklar, dışarıdan bakıldığında pandemi sürecini yönetme kabiliyetine en çok sahip olanlar olarak düşünülebilir. Ancak bu süreçte yönetimi en zor olan teknolojik aletlere olan adaptasyon değil, bu alışma sürecinin kalıcı olmasına karşı durabilme ve bir gün sokağa rahatça çıkabildiğimizde sosyal hayatı etkili bir şekilde yönetebilme kabiliyetini, çocuklarımıza aşılayabilme sorumluluğudur. İşte tam da bu noktada çocuklarımıza evde oldukları süre boyunca teknolojik aletlerle geçirdikleri zaman dışında sosyalleşebilecekleri aktiviteler ile kendilerini geliştirme imkanı verelim.

 

Bu yararlı aktivitelerin başında kutu oyunları geliyor. Çocuklar aileleri ile birlikte evde oynayabilecekleri kutu oyunları ile bu süreci daha verimli atlatabilirler. Hayal edin, anne-baba ve çocuk muhabbet ediyor. Çocuklar bu şekilde kendi argümanlarını savunmayı ve karşıdaki kişinin sözünü kesmeden dinleyerek bir şeyler öğrenme yetisine sahip olur. Sadece muhabbet etmek bile bu kadar yararlı iken evde çocukların sosyalleşebileceği en zahmetsiz aktivite bile göz önüne alınmalıdır. Sıra bekleme, kazanma, kaybetme ve berabere kalma kavramlarını anlamaya başlarlar. Bazı oyunlarda kaslarını kullanarak motor becerilerini geliştirirken, bazı oyunlarda stratejiler oluşturarak zihinsel gelişimlerini hızlandırırlar. Bu noktada tercih edilen kutu oyunu bilgilendirici içeriğe sahip ise çocuklar bu bilgileri deneyimleyerek ve eğlenerek öğrenirler. Bu şekilde bu bilgilerin kalıcılığı artar. Haritalandırma, araştırma ve yazma-okuma gibi becerilerini de geliştirerek okullardaki öğrenim süreçlerine de katkı sağlarlar. 

 

Bu aşamada anne-babaların bilgilendirici, güvenilir, motor-zihinsel becerileri geliştiren, okul müfredatına uygun ve eğlenceli kutu oyunları seçmeleri gerekir. Bu kutu oyunlarına örnek olarak Arkerobox Eğitici Kazı Setlerini gösterebiliriz. Arkerobox ile çocuklar müfredata uygun tarih ve arkeoloji ile ilgili bilgilenirler. Kazı yapabilecekleri aletler ile motor becerilerini kazı esnasında geliştirirler. Harita oyunu ile soruları cevaplayarak müzeye ulaşmaya çalışırlar ve bu esnada zihinsel becerilerini geliştirmekle beraber yeni stratejiler oluştururak kazanma-kaybetme duygularını etkili bir şekilde öğrenirler. Ayrıca kültürel mirasları öğrenerek bu bilinci koruyabilir ve genel kültürlerini geliştirebilirler.

by Arkerobox Arkeoloji Setleri