İŞBİRLİKLERİ İÇİN İletİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ
0544 768 5708

Roma'daki Kolezyum'un Benzeri Mastaura Antik Kenti Aydın'da Keşfedildi!

Tarafından Dijital Pazarlama
Roma'daki Kolezyum'un Benzeri Mastaura Antik Kenti Aydın'da Keşfedildi!

 

Roma'daki Kolezyum’un Bir Benzeri Aydın Mastaura Antik Kenti'nde Keşfedildi.

Aydın’ın Nazilli ilçesinde bulunan Mastaura antik kentinde yürütülen arkeolojik çalışmalar sonucunda, henüz büyük bir bölümü toprak altında kalmış olan bir arena keşfedildi.


Doğanın içerisinde gizlenmiş bir şekilde duran, üzeri zeytin ve incir ağaçları ile örtülmüş bir toprak yığını altında bulunan bu tarihi yapının tüm doğal dokusunu koruduğu belirlendi.

 

Hepimizi heyecanlandıran bu keşif yurt dışında da ilgi uyandırdı. İngiliz basını “ Türkiye’de keşfedilen Roma arenası” başlığı ile duyurdu. Henüz çok az bir kısmının keşfedildiği tahmin edilen arenanın %80’lik büyük bir kısmı halen toprak altında olmasından dolayı merakları üzerine çekiyor.

 

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ)’ndeki uzman arkeologlar tarafından yürütülen kazı çalışmaları bize arenanın en doğal haliyle halen saklı olduğunu gösteriyor. 

 

Aydın Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer kazı çalışmaları hakkında şu açıklamalarda bulundu; 

 

“Bu yapı, Doğu Roma mimarisinin benzersiz bir örneği. Dünya üzerinde ayakta kalan tek arena yapısıyla karşı karşıyayız. Tamamen toprak altında kaldığı için bütünlüğünün korunduğu anlamına geliyor. Biz, bu nedenle çok şanslı olduğumuzu düşünüyoruz. Yüzey araştırması temizlik aşamasıyla tamamlandı. Yapının temel hatları ortaya çıkarıldı. Önümüzdeki bahar aylarındaki çalışmalarla  yapıyı daha anlaşılır bir modele kavuşturacağız. Yunanistan’da ayakta olan böyle bir yapı yok. Çanakkale ve İzmir’de de buna benzer yapılar var ancak yıkılmış. Sağlamlık açısından sadece Batı Avrupa’da örneklerini görebiliyoruz. En bilindik yapı Roma’daki kolezyum. O yapıyla kıyaslamak mümkün. Büyüklük itibariyle kolezyumun ölçülerine yakın.”

 

Tamamının gün yüzüne çıkması ile birlikte Nazilli’nin ve ülkemizin önemli turizm merkezlerinden biri olacağı düşünülen bu alanın ekonomiye de büyük katkısı olacağı düşünülüyor.

 

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Dr. Sedat Akkurnaz kazı çalışmaları ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

 

"Anadolu’da eşi benzeri olmayan, Yunanistan´da, Mısır'da eşi benzeri olmayan amfitiyatro-arena dediğimiz dövüş alanı keşfettik. Yaklaşık 100 metre çapında, 35-40 metre yüksekliğinde korunmuş devasa bir gösteri alanı Doğu Akdeniz Havzasında bildiğimiz en iyi korunmuş örnek."

 

Böylesi önemli bir keşfin ardından bölgenin kamulaştırılma çalışmalarının başladığı ve toprak sahipleri ile gerekli anlaşmaların yapılıp izinlerin alındığı bildirildi. Bizlerde merakla bu keşif sürecini takip edip yeni gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz.

by Dijital Pazarlama