İŞBİRLİKLERİ İÇİN İletİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ
0544 768 5708

TÜRKİYE'DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN 10 ANTİK KENT

Tarafından Arkerobox Arkeoloji Setleri
TÜRKİYE'DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN 10 ANTİK KENT

Bilindiği üzere Anadolu toprakları, insanlık tarihinin başlangıcından itibaren medeniyetlerin kurulduğu bir coğrafya olmuş ve bu medeniyetler günümüze bir çok eser bırakmış. Bu nedenle de ''Türkiye bir açık hava müzesidir.'' diyebiliriz. Tamamı olmasa da bu listede sizlere mutlaka görmeniz gereken 10 antik kenti sıraladık. Bir sonraki gezi rotanıza bu kentleri mutlaka eklemelisiniz. 

 

1- Aspendos Antik Kenti - Antalya

Aspendos tüm Akdeniz'de günümüze en iyi korunarak gelmiş olan Antik Roma dönemi tiyatrosuna sahip antik kentimiz. Gelişimini kurulduğu verimli topraklara ve su yollarına borçlu olan Aspendos'da bugün, tiyatro ve su yolları ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Zamanında Büyük İskender'in saldırılarına direnmeye çalışsa da sonunda teslim olan Aspendos halkı, İskender'in ölümünden sonra Roma imparatorluğu döneminde en parlak dönemini yaşamıştır ve şehrin simge yapıları bu dönem inşa edilmiştir.

2- Efes Antik Kenti - İzmir

Efes Antik Kenti M.Ö. 5. Bin yıla kadar uzanan tarihi ile bilim, kültür, sanat alanlarında her zaman önemli rol oynamıştır ve antik dünyanın en önemli merkezlerinden biridir. Konumu sayesinde çağının en önemli limanı, politika ve ticaretin merkeziydi. Asya Eyaleti'nin başkentliğini yapmış olan Efes Antik Kenti'nde 200 bin in üzerinde insan yaşamaktaydı. Helenistik ve Roma dönemlerinde en ihtişamlı zamanlarını yaşayan Efes Antik Kenti tamamen mermerden yapılmış eserler ile donatıldı. Günümüzde bu eserlerden en ilgi çekeni, bir anıt mezar ve aynı anda bir kütüphane görevini gören Celsius Kütüphanesidir. M.S. 106 yılında Efes Valisi Celsius öldüğünde, oğlu onun adına mezar anıtı olarak bu kütüphaneyi yaptırmıştır. 

3- Hattuşa Ören Yeri - Çorum

Eski Doğu'nun en büyük güçlerinden olan Hititler, M.Ö. 1200 lü yıllara kadar Anadolu'nun çok büyük bir bölümüne hükmetmişlerdi. Bu imparatoruğun başkenti ise Çorum şehrinin 82km güneybatısındaki Boğazkale ilçesindeki Hattuşa Ören Yeri'dir. Hattuşanın en etkileyici alanları ise sfenksli kapı ve şehrin dışında yer alan Yazılıkaya Açık Hava Tapınağıdır. Tapınakta 100' e yakın tanrı, tanrıça ve hayvan figülerleri kaya yüzeylerine işlenmiştir. 

 

4- Nemrut - Adıyaman

Nemrut Dağı, Komagene Krallığına en parlak dönemlerini yaşatan Kral 1. Antiochos (MÖ. 69-32) döneminde inşa edilmiştir. Merkezde bulunan bir tümülüs ve bu tümülüsü çevreleyen 3 teras bulunuyor. Doğu ve Batı teraslarında büyük taşlar üzerine işlenmiş tanrı-tanrıça heykelleri ile birlikte aslan ve kartal heykelleri bulunmakta. Heykeller Komagene Krallığı'nın özgün sanatı ile yontulmuş ve günümüze kadar gelmiş. 

 

5- Patara Antik Kenti - Antalya

Patara Antik Kenti, Likya'nın en eski ve önemli kentlerinden birisidir. Patara, Fethiye-Kalkan arasında Xanthos vadisinin güneybatısında, Ovagelemiş Köyünde yer alıyor. Şehrin girişinde, günümüze kadar çok iyi korunmuş MS. 100 yılında inşa edilmiş bir Roma zafer takı bulunuyor. Ayrıca şehirde antik, hamam, tapınak , cadde, liman ve tahıl ambarı kalıntıları da bulunmakta. 

 

6- Troya - Çanakkale

Troya, destanlara konu olması sebebiyle dünyanın en önemli antik kentleri arasında sayılıyor. Troya'da yapılan kazı çalışmalarında 9 farklı kültür katı tespit edilmiş. En eskisi M.Ö. 2500-2300 senelerine ait olan dikkat çekiçi buluntular vardır. Antik kentin bu denli ünlü olmasına ve hakkında bir çok film ve dizi çekilmesine neden olan olay ise Homeros'un İlyada ve Odyssseaia destanlarında adı geçen Troia Savaşı'dır. 

7- Göbeklitepe - Şanlıurfa

Şanlıurfa'da yer alan Göbeklitepe, günümüzde keşfedilen, inşa edilmiş en eski yapı olması ile dikkat çekiyor.  12.000 yıllık mimarisi ile göz kamaştıran Göbeklitepe, tarım öncesi avcı toplayıcı insanlar tarafından inşa edilmiş, ağırlıkları 16 tonu aşan T biçiminde sütunlardan oluşuyor. Bu alanı inşa etmek için çok sayıda insana ve tümünü doyuracak yiyeceğe ihtiyaç duyuluyordu ve bu nedenle bu zorlu organizasyonun nasıl yapıldığı halen bilim insanları tarafından araştırılmakta. Şimdiye kadar ki kazılarda yerleşik bir hayata ait bir kanıt bulunamadı. Bu nedenle bu Göbeklitepe'nin dönemsel bir toplanma ve şölen yeri olduğu düşünülmekte. 

8- Hierapolis Antik Kenti - Denizli

Hierapolis Antik Kenti, Pamukkale travertenlerinin hemen yanında bulunmakta ve büyük bir bölümü Roma döneminde inşa edilmiş yapılardan oluşmakta. Bu dönemde Hierapolis çevresinde bulunan ve şifalı olduğu düşünülen kaynakları ile binlerce yıl Anadolu'nun sağlık ve güzellik merkezi olmuş. Burada bulunan Roma Hamamı günümüzde arkeoloji müzesi olarak kullanılmakta. Bölgede çıkarılan heykelleri ve diğer kalıntıları bu müzede ziyaret edebilirsiniz. 

9- Ani Ören Yeri - Kars

Ani, yüzyıllar boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve birçok savaşa tanıklık etmiştir. Ayrıca bölgenin en önemli merkezi olmuştur. 1001 kilise şehri olarak anılan Ani'de bugüne kadar 40 kilise, şapel ve anıt mezar tespit edilmiştir. Ermenilerden Bizanslılara, Selçuklulardan Gürcülere ve Osmanlılara kadar birçok kalıntıyı bulabileceğiniz Ani'de Ermeni mimarisinin seçkin örneklerini görebilirsiniz. İpek Yolu üzerine kurulmuş olan Ani, bu sayede döneminin zengin kentleri arasındaydı.

10- Sagalassos Antik Kenti - Burdur

Sagalassos Antik Kenti, günümüzde Burdur'un Ağlasun ileçesinde bulunmakta. İlk yerleşim yerleri günümüzden 12.000 yıl öncesine kadar adayanan Sagalassos , orjinal yapılarının neredeyse tamamının korunarak günümüze kadar gelmesi ile önemli bir merkez halindedir. 1000 yıllık seramik üretimi ile Sagalassos antik dönemlerdeki en uzun süre seramik üretiminin yapıldığı merkezlerden biriydi. Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan kent, antik tiyatro ve Antoninler Çeşmesi ile dikkat çekmekte. 

 

KAYNAK:  ARKEOFİLİ

 

 

by Arkerobox Arkeoloji Setleri