İŞBİRLİKLERİ İÇİN İletİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ
0544 768 5708

2020 YILI TURİZM DÖNÜŞÜMÜ

by Arkerobox Arkeoloji Setleri
2020 YILI TURİZM DÖNÜŞÜMÜ

2020 yılı pek çok konuda değişim ve dönüşümlerin yaşandığı bir yıl oldu. Online aktivitelerin, atölyelerin ve derslerin arttığı; her gruptan insanın online çalışmalara bir şekilde döndüğü bir süreci yaşadık. Dolayısıyla kültürel ve turistik faaliyetlerin de online bir sürece entegre olduğunu gördük. 

Bu süreçte kültürel ve turistik faaliyetlerde online sergi gezilerini, müzelerin 3 boyutlu olarak kapılarını misafirlerine açtığını, online rehberli turların düzenlendiğini gördük. Bu tür faaliyetlerin avantajları olduğu gibi tabii ki hoşumuza gitmeyen noktaları da oldu. 

Evlerinden dünyanın öbür ucundaki bir müzeyi dahi gezebilen insanlar, vakitlerini iyi değerlendirdiklerini hissettikleri gibi bu süreci daha keyifli ve öğretici hale getirdiler. Geçtiğimiz bu vakitlerin, yetişkinler gayet bilincinde olsa da hala aktif öğrenme ve gelişmelerini devam ettiren çocuklar için durum tam olarak böyle değildi. 

Derslerini de online olarak işleyen çocuklar; arkadaşlık, sosyalleşme, takım çalışması gibi pek çok değerli durumdan mahrum kalabildiler. Üstelik merak ve keşfetme duygularıyla yeni tecrübeler edinebilen yaş grupları için evdeki dört duvar arasında kalmak, epeyi zorlu ve gelişimleri açısından da normal bir sürece göre çok daha sancılı olabilecek bir konumdaydı. 

Peki bu tür durumlarda çocuklarımıza nasıl destek olabiliriz?

Ebeveynlerin ve öğretmenlerin geçtiğimiz bu yıl boyunca yenilikçi davranışları ve yeni yöntemler kullanmaları oldukça etkili oldu. Çocukların bu süreçte merak duygusunu kamçılayabilmek ve yeni bir şeyler deneyimlemelerine destek olacak işler yapmak zaman zaman güç olsa da bu noktada eğitici kutu oyunlarının büyük etkisi oldu.

Arkerobox ile bahsetmiş olduğumuz kültürel ve turistik açıdan bir zenginliği evde keşfeden çocuklar; online bir tur hizmetini, sanal dünyadan uzaklaşarak ve dinleyici konumundan çıkıp aktif bir öğrenici haline gelerek yaşadılar.

Yıllardır bahsetmekte olduğumuz alternatif eğitim ve turizm gibi faaliyetlerin bir anda çok daha hızlı değişimlerle hayatımıza dahil olduğu bu senede, bu tür faaliyetlerin bilhassa öğrenme çağında olan çocuklarımız için de onlara uygun olarak oyunlaştırılmış versiyonlarını tercih etmeliyiz.

Biraz düşündüğümüzde belleğimizde en kalıcı kalan bilgilerin, hatıralarımızla eşlenenler olduğunu görürüz. Bilhassa çocukluğumuzda öğrendiklerimizi ve hala net bir şekilde aklımızda kalanları düşündüğümüzde ya öğrenmenin temel faktörlerinden olan defalarca tekrarın var olduğunu ya da bir deneyimimiz sonucunda öğrendiğimiz bir bilgi olduğunu görürüz. Kafamızda bir deneyimle eşleşen bilgiler, hikayesi ile beraber aklımızda kaldığı için daha kalıcı ve etkili olur.

Günümüzde bu öğrenme tekniklerinin bilinciyle hareket ettiğimizde, en hızlı öğrenme zamanı olan çocukluğun etkili geçebilmesi adına çocukların yeni coğrafyaları görmesi ve kültürel ögelerle karşılaşması çok değerlidir. Yani bahsetmiş olduğumuz turistik ve kültürel faaliyetlerin çocuklara da yenilikçi yaklaşımlarla uyarlanması, çocukların gelişimi için oldukça önemlidir.

Bu sene değişen ve dönüşen turistik, kültürel faaliyetlerle karşılaştık. Bundan sonraki zaman dilimlerinde bu değişimin nasıl bir yere evrileceğinden emin olamasak da çocuklara Arkerobox gibi eğitici nitelikteki oyunlar ile bambaşka bir dünyanın kapılarını açabilmenin daima var olduğunu artık biliyoruz.

Kübra Nur Duman

by Arkerobox Arkeoloji Setleri