İŞBİRLİKLERİ İÇİN İletİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ
0544 768 5708

Çocuklarda Merak Duygusunun Artması İçin Tasarlanan Eğitici Kazı Setleri

by Dijital Pazarlama
Çocuklarda Merak Duygusunun Artması İçin Tasarlanan Eğitici Kazı Setleri

Çocuklar merak duygusu sayesinde araştırmakta, öğrenmekte ve öğrendiği bilgileri hayatına yerleştirmektedir. Çocuklardaki merak duygusu, öğrenme süreçlerindeki en önemli duygudur. Merak duygusu ile öğrenme kavramı paraleldir. Merak duygusu sayesinde birey olarak hareket eder ve kendi başına yeni keşifler içerisine girer. Yeni keşifler ile beraber yeni bilgiler öğrenir, tek başına iken bir şeyleri öğrenebilme yetisi kazanır. Bu bağlamda kendine olan güveni artar ve dış dünya ile tek başına temas kurmaya başlar. Merak aynı zamanda yaratıcı düşünme yetisini de desteklemektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde yaratıcı düşünce yetisine sahip meraklı çocukların daha üretken, dış dünyaya hızlı adapte olan, riskleri göze alabilen ve kendi duygularını daha iyi ifade edebilen bireyler olduğu ortaya çıkmıştır. 

çocuğun merak duygusu nasıl gelişir

Peki çocuğun merak duygusu nasıl gelişir?

Bu sorunun cevapları oldukça basittir. Merak duygusu doğuştan gelen bir özelliktir. Bu bağlamda ebeveynlerin bu duyguyu köreltmemek adına çocuğun sorduğu tüm sorulara cevap vermek gerekmektedir.

  • Merak ettiği olguya, bilgiye ulaşmak için yollar gösterilmeli ve bu konuda cesaretlendirilmelidir.
  • Ancak bunları yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli olgu çocuğun yaşına göre cevaplar vermek ve yaşına uygun yollar göstermek olacaktır.
  • Sorulan soruların bazıları ebeveyn tarafından bilinmiyorsa, öğrenip ona anlatılmalı ve bu gibi bilinmeyen cevapların araştırılarak öğrenilebileceği anlatılmalıdır. 

Bu süreçte de anne ve babaya düşün bir diğer önemli konu kuşkusuz gerçekçi ve mantığa uygun yanıtlar vermek olacaktır. Aksi halde çocuk merak duygusunu yitirip sorgulama işlevini ailesi üzerinde geliştirebilir. Çocuğun ilgi alanları sorduğu sorular çerçevesinde şekillenecektir. Bu bağlamda ebeveynler çocuğun ilgi alanları dahilinde yeni bilgiler edinmesi için onu teşvik etmesi ve meraklandırması önemlidir. Bu süreçte ise yanında olmak onu cesaretlendirecek ve daha fazla merak etmeye başlayacaktır. 

çocuğun merak duygusu nasıl gelişir

Merak duygusunun gelişmesi ve artması için tasarlanan Arkerobox Eğitici Kazı Setleri, çocuğun merak duygusunu geliştirirken yeni ilgi alanlarını keşfetmesi, meslek alanlarını öğrenmesi ve tarihi olayları eğlenerek öğrenmesi açısından faydalı bir STEM oyunudur. Çocuk kutunun zengin görselleri sayesinde görsel hafızasını güçlendirmekte ve içeriğini merak etmeye başlamaktadır. Eğitici Kazı Seti Kutusunun içerisinden çıkan her bir parça için ayrıca dikkat geliştirerek ne işe yaradıkları hakkında da bilgi sahibi olmaya çalışmaktadır. Kazı setinin içerisinde bulunan kazı bloğu ve kazı çubuğu sayesinde yeni bir merak duygusu geliştirmekte ve kazı bloğunu kırdıkça içerisinden çıkan parçalar onun çabasının sonucunda elde ettiği ödüller ve bilgiler olarak belleğine kazınmaktadır. Öncelikle Türkiye’de bulunan tarihi değerleri öğretmek amaçlı yolan çıkan Arkerobox Eğitici Kazı Setleri, yakın bir zamanda dünya çapında yeni ürünleri ile setleri arttıracağını duyurmuştur.


Kaynakça 

http://www.istekyalova.com/Detay11725 (E.T 04.01.2022)

by Dijital Pazarlama