İŞBİRLİKLERİ İÇİN İletİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ
0544 768 5708

DİNOZORLARI KEŞFETMEYE BAŞLA!

by Arkerobox Global
DİNOZORLARI KEŞFETMEYE BAŞLA!

Merhaba Kaşif Arkero,


Senin için hazırladığımız dinazor oyunu için hazır mısın? Bu oyunda seninle beraber keşfettiğimiz dinozor türlerini öğreneceğiz. Aşağıda senin için hazırladığımız yazı beraber keşfettiğimiz dinozorlar hakkında bilgiler içeriyor. Haydi sen de aramıza katılarak dinazorları keşfetmeme ve onlar hakkında daha çok bilgi edinmeme yardımcı ol. 


İlk dinazorumuzun ismi Pteranodon, yani Kanatlı Parmak. Pteranodon aslında yarasalara ve pelikanlara benziyor. Ama yarasadan çok daha büyük. Kanatlarını açınca genişliği 6 metreye kadar uzanıyor. Boyu ise kanat genişliğinden 9 kat daha küçük oluyor. Pteranodon’ların Geç Kretase döneminde yaşadıkları tahmin ediliyor, yaklaşık 85 milyon yıl öncesi. Evleri ise Kuzey Amerika. Fosillerinin %100 tamamlandığı için bu tür, alt türleriyle birlikte paleontologlar tarafından iyi bir şekilde tanımlandı. 

  

 

İkinci dinazorumuzun ismi Triceratops. Latince üç anlamına gelen “Tri” kelimesinin dinozorun isminde yer alma sebebi ise kafasında yer alan üç adet boynuzu. İsminin Türkçe karşılığı ise Üç Boynuzlu Yüz. Triceratops’ların da Geç Kretase döneminde yaşadıkları tahmin edilmektedir. Bu sefer ise yaklaşık 67 milyon yıl öncesinden bahsediyoruz. Evlerinin ABD ve Kanada olduğu tahmin edilmektedir. Triceratops, boyut olarak Pteranodon’lardan çok daha fazla büyük olmasa da ağırlık olacak çok daha fazlalar. Erişkin bir Triceratops; uzunluğu 7,9–9 metre, yüksekliği 2,9–3 metre, ağırlığı ise 6,1-12 tondur. Kafası vücuduna göre 3:1 oranındadır. Henüz Triceratops fosillerinin %50’sinden biraz fazlası  keşfedildi. Paleontologlar Triceratops’ların ağırlıklarını kafatası ve boynuzlarından tahmin etmektedir.

 

  

Üçüncü dinazorumuzun ismi Parasaurolophus, yani  Tepeli Kertenkele. Böyle isimlendirilmesinin sebebi ise kafasında kocaman bir tepe olan kertenkeleye benzemesi. Parasaurolophus’ların da Geç Kretase döneminde yaşadığı tahmin edilmektedir. Bu sefer yaklaşık 74 milyon yıl öncesinden bahsediyoruz. Parasaurolophus’ların evi daha önceden keşfettiğimiz dinozorların evlerine benzemektedir; ABD, Kanada ve bu sefer Çin’de ekleniyor listeye. Parasaurolophus’lar hakkında az bilgiye sahip olmamızın sebebi henüz kafatası ve iskeletlerinin bir kısmının keşfedilmesi. En şaşırtıcı kısım ise yavru bir Parasaurolophus iskeleti bir çocuk tarafından keşfedildi. Parasaurolophus’ların boyu 9–10 metre, ağırlığı 2-2.5 tondur. Boyunun 12 metreye kadar da büyüyebildiği düşünülmektedir. İbiği ile beraber başı 1.6-1.8 metredir.

 

  

Dördüncü dinazorumuzun ismi Stegosaurus. İsminin Türkçe karşılığı ise Çatılı Kertenkele. Ona böyle denmesinin sebebi ise hem kertenkeleye benzemesi hem de sırtındaki çatıya benzer kalkan yapıları. Yaşadığı dönem daha önce keşfettiğimiz dinazorlardan çok daha öncesi, Geç Juro dönemi. Yani yaklaşık 153 milyon yıl öncesi. Stegosaurus’ların evinin ise ABD ve Portekiz olduğu tahmin edilmektedir. İskeletleri %80 oranında tamamlanarak çok sayıda iskeleti birleştirilmiş durumdadır. Duruşu ise tam bir yürüyen kalkan gibi. Boyu 9 metre, ağırlığı ise 2 tondur. Sırtındaki plakalarının en büyüğünün 60 cm’ye kadar uzadığı tespit edilmiştir. 

 

  

Son dinazorumuzun ismi ise Tyrannosaurus. Biz onu daha çok T-Rex adı ile biliyoruz. Adının anlamı ise Zorba Kral. T-Rex’lerin yaşadığı dönemin de Geç Kretase dönemi olduğu, yani yaklaşık 67 milyon yıl önce yaşadıkları, evlerinin ise ABD, Kanada ve Moğolistan olduğu tahmin edilmektedir. T-Rex’lerin bu kadar çok sevilmesinin sebebi en büyük ve en güçlü dinazorlardan biri olmasıdır. Fosillerinin %90’ı keşfedilmiş olup iskeletinin çoğu tamamlanmış durumdadır. T-Rex’lerin boyutunun 12.3 metre, ağırlığının 6.5 ton, kalça genişliğinin ise 4 metreye kadar çıkabildiği bilinmektedir.


 

 

Bugün seninle beraber keşfettiğimiz beş farklı dinazoru inceledik. Daha fazla sevimli dinazor keşfetmek ve bizler ile beraber geçmişe doğru bir yolculuğa çıkmak için hazırlan! Yukarıda yazdığınız 5 farklı dinazor senin onları keşfetmeni bekliyor. Serini tamamlamak için Dino Eğitici Kazı Setlerimize buradan ulaşabilirsin. Unutma kaşifler hiçbir zaman yorulmaz!

 

by Arkerobox Global