İŞBİRLİKLERİ İÇİN İletİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ
0544 768 5708

GALATA KULESİ HİKAYESİ

by Arkerobox Arkeoloji Setleri
GALATA KULESİ HİKAYESİ

Dünyanın en eski kulelerinden biri olan Galata Kulesi Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından 528 yılında Fener Kulesi olarak ahşaptan inşa ettirilmiş. 

1348 yılında cenevizliler tarafından, Christea Turris (İsa Kulesi) adıyla Yığma taştan yeniden yapılmıştır. 1453’te, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un fethi ile birlikte Osmanlı İmparatorluğu'nun yönetimine geçen Galata Kulesi İmparatorluğu'nun en parlak ve en bunalımlı dönemlerine tanıklık etmiştir. 1510 Yılında Mimar Murat bin Hayrettin tarafından onarılmıştır. IV. Murad zamanında Hezarfen Ahmet Çelebi hazırladığı kanatlarla tarihteki uçuşu gerçekleştirmiştir. Galata Kulesi'nden Havalanan Hezarfen Ahmet Çelebi, İstanbul Boğazı'nın karşı kıyısında yaklaşık 6 kilometre uzaktaki Üsküdar semtine kadar uçmayı başarmıştır.

Galata Kulesi, 1967 yılında 3 yıllık bir restorasyonun ardından II. Mahmut dönemindeki görüntüsüne kavuşmuştur. Galata Kulesi'nin iç çapı zemin katında 8,95, dış çapı 16,45 metredir. Duvar kalınlığı temelde 3,75 metre, en üst katta ise 20 santimetredir. 4. kattan sonra çoğunun Osmanlı dönemi olduğunu gösteren biçimde mazgallar ve 5. katta top namlularının yerleştirildiği yuvalar vardır. Kulenin yüksekliği 61 Metredir. 7 ve 8. Katlarının her birinde 14 pencere yer almaktadır.

Galata Kulesinin efsaneleri de çoktur, en bilindik efsaneye göre kuleye ilk  kiminle çıkarsan onunla evleneceğin söylenir ama eğer çiftlerden birisi kuleye daha önce çıktıysa tılsımı bozulur. Roma döneminden beri anlatılan bu hikaye günümüzde de evlenecek çiftlerin mutlaka ziyaret ettiği tarihi bir kuledir.

Diğer bir efsaneye göre ise Galata Kulesi, Kız Kulesi'ne aşıktır ama aradaki Deniz kavuşmalarına ve aşklarını birbirine söylemelerine izin vermez. Galata Kulesi, hislerini ve sevgisini kelimelere döker, mektuplar yazar. 

Hazerfen Çelebi uçmak için Galata Kulesine çıktığında Kız Kulesi'nin olan aşkın fısıldar ve cebine Yazdığım Mektupları yerleştir. Hezarfen de üstünden geçerken cebindeki mektupları Kız Kulesi’ne bırakır ve mektupları alan kız kulesi aşkının karşılıksız olmadığını anlar ve bu iki kule İstanbul'un en güzel aşkını yaşarlar. 

Şimdilerde restoran ve seyir terası olarak hizmet veren Galata Kulesi Karaköy ile Taksim arasında Galata’nın tam göbeğinde yer alıyor. Haftanın her günü açık olan kuleyi sabah 09:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca restoran bölümünde akşam 22:00’a kadar hizmet verilmektedir.

by Arkerobox Arkeoloji Setleri