İŞBİRLİKLERİ İÇİN İletİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ
0544 768 5708

Göbeklitepe'de Gizemli Monolit Görüldü

by Arkerobox Arkeoloji Setleri
Göbeklitepe'de Gizemli Monolit Görüldü

2020 yılı Kasım ayı içerisinde Amerika'da Utah'ta bulunan gizemli monolit herkesin kafasını karıştırmıştı ve merak uyandırmıştı. Bu monolit üzerine bir çok hikaye yazıldı ve herkes kendince yorumladı ama yine de gerçek bilgiye ulaşılamadı. Tüm bu tahminler sürerken monolit bir gecede esrarengiz şekilde ortadan kayboldu. 

Amerika'dan sonra bir benzer monolit yine gizemli bir şekilde Romanya'da görüldü. M.Ö önce 81 ile 106 yılları arasında Daçyalılar tarafından inşa edilen ve arkeolojinin önemli sembollerinden biri olan Petrodava Dacian Kalesi'nin yakınlarına yaklaşık 4 metre yüksekliğinde bir monolit dilikmiş şekilde bulundu. Monolit'in bir yüzü bu bölgede kutsal olarak bilinen ve Romanya'nın yedi doğal harikasından biri olan Ceahlau Dağı'na bakıyor. 

Peş peşe Amerika'da ve Romanya'da görülen bu monolitler geçtiğimiz günlerde gizemli bir şekilde Göbeklitepe'de görüldü. Benzer bir çok yanı olan monolitler metal bir üçgen gövdeden oluşmaktadır. Göbeklitepe'de ortaya çıkan monoliyin üzerinde Göktürk Alfabesi ile yazılmış bir yazıya da rastlandı. Bu yazıda '' Gökyüzüne bak, ayı gör ''diye mesaj veren bir metin yer alıyor. 

Monoliti kimin diktiğine yönelik herhangi bir ize henüz rastlanamadı ama diğer örneklerinde olduğu gibi ortadan bir anda kaybolmaması adına, gizemi çözülene kadar jandarma monolitin başında nöbet tutmaya devam edecek.

 

Peki bizlerde gizemli bir anlam bırakan MONOLİT nedir ve ne anlama gelir?

Monolit kelime anlamı olarak, yekpare olarak meydana gelen jeolojik ya da teknolojik bir kütledir. Genellikle doğal monolitler erozyonlar sonucu ortaya çıkmaktadır.

 

 

 

 

by Arkerobox Arkeoloji Setleri