İŞBİRLİKLERİ İÇİN İletİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ
0544 768 5708

Patara Antik Kenti

by Arkerobox Arkeoloji Setleri
Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti Fethiye-Kalkan arasında Xanthos Vadisi'nin güneybatı ucunda bugünkü Ovagelemiş Köyü'nde yer alır ve Likya'nın en önemli ve en eski şehirlerinden biridir. Kazıları 1988 yılından beri süren Patara Antik Kenti, arkeolojik ve tarihsel değerlerinin yanında Akdeniz kaplumbağaları Caretta-Carettaların milyonlarca yıldır yumurtalarını bırakıp yavruladıkları ender sahillerden biri olması ile de ayrı bir öneme sahiptir.

Likya Birliği’nin başkentliğini üstlenen Patara, M.Ö.13. yüzyıla ait Hitit metinlerinde “Patar” olarak geçmektedir. Tarihi ve arkeolojik önemi büyük olan Patara Antik Kenti, bulunduğu Ksanthos Vadisi’nde denize açılabilecek tek liman olması nedeniyle yüzyıllar boyunca ayakta kalmıştır. Patara Antik Kenti, Hıristiyanlık için de büyük bir anlam taşıyor. "Noel Baba" diye anılan Saint Nicholaos Patara’da dünyaya gelmiştir. Ayrıca Aziz Paul’un da Roma'ya gitmek için buradan gemiye bindiği bilinmekte. Patara aynı zamanda Anadolu'dan Roma'ya nakledilen tahılların depolanıp saklandığı bir liman olarak da ünlüdür.

Patara, M.Ö. 2. Yüzyılın başlarında Seleukos Krallığı’nca kontrol edilmeye başladığında Likya’nın başkenti olarak kabul görmüştür. Bu durum Patara’nın Roma’ya karşı özerklik ve Rhodos’a karşı bağımsızlık kazandığı M.Ö. 167/68 yılında resmileşmiştir. Roma egemenliğine geçtikten sonra da önemini yitirmeyen kent, valilerin adli işlerini gördüğü bir merkez oluşu yanında, doğu eyaletleriyle bağlantı kurduğu bir deniz üssü olarak da önemini korumuştur.

Antik kente giriş, görkemli ve iyi korunmuş Roma Zafer Takı girişinden yapılıyor. Yazıtlardan M.S. 100 yıllarında bölge valise adına inşa edildiği anlaşılıyor. Takın batısında, Likya tipi lahitlerin bulunduğu Antik Mezarlık Alanı alanı uzanıyor. Kentin en güney ucunda Kurşunlu Tepeye yaslanmış tiyatro, depremden sonra M.S. 147’de yeniden inşa edildi.

 

Patara'nı anıtsal yapılarından biri de İmparator Hadrian ve eşi Sabina tarafından M.S. 2. yy.'da yaptırılan tahıl ambarıdır.  Tiyatronun kuzeyindeyse Patara’nın başkent olarak toplantılara ev sahipliği yaptığı meclis binası yer alıyor. Kente yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki bir kayalıktan su getiren su yolları da dikkat çeken kalıntılardandır.

by Arkerobox Arkeoloji Setleri