İŞBİRLİKLERİ İÇİN İletİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ
0544 768 5708

YENİ YILDA EDİNİLEBİLECEK KÜLTÜREL KAZANIMLAR

by Arkerobox Arkeoloji Setleri
YENİ YILDA EDİNİLEBİLECEK KÜLTÜREL KAZANIMLAR

İnsanlar kendine kişisel hedefler koymak için genelde haftanın, ayın başı gibi zaman dilimlerini beklerler ve bunlar arasından en motive hissettiğimiz zaman dilimi de yılın başının geldiği zamanlardır. Hem tüm çevremizin yılbaşına özgü dekore edilmesi hem de yenilenen takvimler, ajandalar; bizlere temiz bir sayfa açma ve yeni kararlar alma konusunda motive eder.

Yeni bir yıla başlarken kendimizi geliştirmek amacıyla da çeşitli hedefler koyarız. Mesela daha çok okumak, filmler ve belgeseller izlemek, yeni bir dil öğrenmek, sanatla ilgilenmek, kültürel geziler ile öğrenmek gibi uzayabilecek listeleri oluştururuz.

Yeni bir yılın başlangıcı, kişileri kendi dönüşümleri açısından umutlandırır ve kendisinin bir yıl sonraki halini hayal edebilmek büyük bir motivasyon kaynağı olur. Bu sene evlerimizden kendimize yeni hedefler belirleyeceğimiz bir sürece girsek de hala o yeni yıl ruhunu hissetmek için çeşitli ritüelleri devam ettiririz.

Bu ritüellerden biri olan yıllık yapılacaklar, hayaller, hedefler gibi konulara sizlere ciddi kazanımlar katacak olan kültürel ögeleri de ekleyebilmeniz için önerilerimizi derledik:

1- Çevrimiçi veya Fiziksel İmkanlarla Müze Gezileri

Bilhassa tarih ve arkeoloji müzeleri ile farklı kültürlere dair pek çok şey öğrenebilir, dünyanın her bir noktasından bir kültüre dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

2- Farklı Yöresel Tatları, Dünya Mutfaklarını Deneme

Küresel pandemi şartları sebebiyle herhangi bir yere seyahat edebilmemiz pek mümkün olmasa da artık tek bir tık ile evimize bambaşka bir kültüre ait yemeği sipariş edebiliyoruz. 

 

3- Sanat Tarihi Üzerine İncelemeler Yapmak

 

Sanat tarihi üzerine pek çok giriş kitabı ve sanat eserlerini inceleyebilmeniz için eğitimler bulunuyor. Bu eğitimler ve kitaplar haricinde de internette araştırarak sanat eserlerinin arkaplanlarını, anlamlarını öğrenebilirsiniz. Bunu yapmanın estetik bakış açınıza ve sanat eserlerini daha derinlikli incelemenize nasıl etki ettiğini zaman içinde gözlemleyeceğinizden hiç şüphe etmiyoruz.

 

4- Müze ve Vakıflar Gibi Kuruluşların Fiziksel veya Çevrimiçi Atölyelerine Katılmak

Çeşitli müzelerin ve bu alanla ilgili çalışmalar yapan vakıfların, uzman kişiler tarafından verilen atölyeleri oluyor. Bu atölyeler ile o kültüre dair var olan yapıları daha derinlemesine öğrenebilirsiniz.

 

5- Kültürel ögeleri temsil eden eşyalar kullanma

Eskiden ziyaretlerimizde gittiğimiz yerlerden yöresel eşyalar, hediyelikler almayı ve sevdiklerimize hediye etmeyi çok severdik. Şu an bulunduğumuz imkanlardan dolayı bu çok kolay olmasa da bir kültürü en iyi hissedebilmek için orayı size hatırlatacak materyaller kullanmak, yöresel kültürel eşyaları hissetmek çok değerli.

Bu tür kültürel ögeleri hem kendiniz kullanmak hem de çevrenize hediye etmek için iyi bir seçenek olarak değerlendirebilirsiniz. Çünkü kültürel hediyeler, içerisinde pek çok hikâyeyi de barındırdığı için oldukça anlamlı armağanlar olduklarını söyleyebiliriz.

Çocuklara da bu kültürel bilinci katabilmek için Arkerobox gibi eğitici niteliği olan hediyeleri armağan edebilirsiniz.

Kültürel sermayesine bu yıl daha çok birikim eklemek isteyenlere birtakım öneriler verdiğimiz bu yazıdaki önerileri, elbette sizler de çeşitlendirebilirsiniz. Farklı kültürleri tanımak, kendi kültürümüze ait ögeleri de daha iyi öğrenmek ve sahip çıkmak adına yapacağınız adımlarda bizler; ürettiğimiz içeriklerle sizlere destek olmaya devam edeceğiz!

 

Yazar : Kübra Nur Duman

 

by Arkerobox Arkeoloji Setleri